تاریخ:09:55-1395/03/18
رمضان و کاهش جرایم
عادل روحی
اصلاح نیوز : عادل روحی *: جرم یک واقعیت انسانی و اجتماعی است از بعد انسانی شناخت این واقعیت کنجکاوی پزشکان ، روان پزشکان و حتی ادیبان و نویسندگان را بر انگیخته و از بعد اجتماعی ذهن جامعه شناسان و حقوقدانان را به خود مشغول ساخته است . این دو جنبه اصالت و همزمان پیچیدگی پدیده جنایی را به وجود می اورد .

علل پدیده جنایی را باید در ویژگیهای شخصیتی بزهکار اعم از جسمانی و روانی و محیطی او را احاطه کرده است جستجو کرد .

ایجاد محیط و فضای روحانی در ماه رمضان و بعضی از ایام خاص باعث از بین رفتن انگیزه جرم در افراد می شود چرا که فضای خاص انسان را در بعد روحانی قرار می دهد و در واقع سدی در مقابل جرائم می باشد .

نابسمانی اجتماعی یکی از علل وقوع جرائم است برقراری نظامات اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی صحیح نیز به نوبه خود از جرائم می کاهد ولی هیچیک از این از اینها جای دیگری را نمی گیرد . همچنین از طریق تقویت ایمان و ایجاد تربیت صحیح و اصلاح جامعه و از بین بردن علل وقوع جرم می توان از تعداد جرمها و جنایتها تا حدود زیادی کاست و باید از این راهها استفاده کرد . ولی نمی توان انکار کرد که مجازات هم در جای خود لازم است و هیچیک از امور دیگر اثر آن را ندارد .

در این راستا جامعه شناسان و آسیب شناسان اجتماعی بر این باورند که تاکید مردم بر پایبندی بر اخلاقیات و پیوند با جلوه هایی از معنویت در ماه رمضان باعث کاهش چشم گیر انواع ناهنجاری های اجتماعی می شود .

روزه داری صبر و تحمل افراد را بالا می برد و به همین دلیل جامعه در ماه مبارک رمضان شاهد کاهش انواع جرائم است و میزان سرزنش ها و نیش زبان های افراد به یکدیگر هم کاهش می یابد . کاهش جرم و بزهکاری اجتماعی در ماه مبارک رمضان یک وعده الهی است که خداوند در آیه 183 سوره بقره تحقق آن را به مردم نوید داده است . رمضان ماهی است که در آن جو معنویت بر جامعه حاکم می شود و افراد نیز تحت تاثیر این جو قرار می گیرند . معنویت نیاز اساسی انسان است .

روزه فرصتی است برای تامل و تفکر . انسان روزه دار اندکی در آنچه باید باشد تدبر می کند . امام علی (ع) از رسول اعظم صلوات الله علیه و آله نطق می کند . که حضرت در سفر معراج از خداوند پرسید خدایا روزه چه آثارای دارد ؟ خداوند فرمود : روزه حکمت می افریند و حکمت ، معرفت و شناخت را در پی دارد و به دنبال معرفت ، یقین و باور به داشته ها حاصل می شود .

انسان هرچند معنویت گریز نیست اما گاهی دشواری ظاهری برخی از تکالیف دینی ، بهانه ای برای سهل انگاری در انجام آن برنامه را در وی پدید می آورد. با توجه به این نکات حضرت رسول (ص) روزه را به منزله دروازه ورود به شهر بندگی دانسته و می فرماید : لکل شی ء باب و باب العباده معصوم ، برای هر چیزی دری است و در عبادت روزه است .

مشارکت و هم گرایی مردم و جوانان و حضور پر رنگ در مساجد و تلاوت قران به صورت جمعی این ایام نوعی وفاق اجتماعی است که این نوع رفتار در کمترنقاطی در جهان دیده می شود .

تقویت باورهای دینی و بهره گیری از این ایام که محیط اجتماعی سالم در پی دارد رفتارهای مردم بر پایه فطرت سالم و اسلامی شکل می گیرد و با تعمیم و گسترش فضایی سالم و نقش اعتقادات مذهبی باعث کاهش تخلف و جرم می شود بنابراین بر مسئولان است تا با کارهای فرهنگی در جامعه موجب تقویت باورهای دینی و اعتقادات مذهبی افراد شده و در پیشگیری از جرم و جنایت از آن بهره گیرند . در حقیقت ایجاد روحیه مذهبی ، تقویت اعتماد به نفس و توجه به کرامت انسانی برخورد عاطفی و با محبت از روش هایی است که هم موجب اعتماد و اطمینان مردم نسبت به مدیریت امنیت اجتماعی و مسئولان می گردد و هم سبب کاهش بزه در جامعه بسیار مفید است . این حدیث شریف از امام هادی ( ع ) است « من هانت علیه نفسه » تا « من شره » اگر نفس کسی تحقیر شود . اگر کرامت انسانی نادیده انگاشته شد اگر کسی خود ، خویشتن خویش را ذلیل و پست کرد ، دیگر نمی توان از شر او در امان بود ، در حقیقت بیانگر این معناست که چگونگی رفتار مسئولان به ویژه مسئولان امنیت اجتماعی می تواند بسیار تاثیر گذار باشد .

معنای مخالفت این حدیث آن است که اگر می خواهی افراد از شر پرهیز کنند باید کرامت آنان حفظ شود باید به ارزشهای انسانی آنها احترام گذاشت . باید برای آنها شخصیت قائل شد و شخصیت آنها را گرامی داشت

حدیث دیگری از امام علی (ع) با این مضمون وجود دارد که « من کرمت علیه نفسه لم ینها بالموجبه » هر کس ارزش و کرامت خویشتن را پاس دارد خود را با گناه کوچک نمی کند .

بنابراین تکریم و بزرگداشت انسان ها شاید بهترین راه برای مقابله با جرائم و گناهان در این ماه باشد .

بهر حال جامعه ایمانی و قرانی و دینی در این ماه مبارک رمضان جهت خیزش و حرکت آ ماده است . چرا که به برکت جریان معنویت ، بسیاری از آلودگی ها و شرارت ها در جامعه کاسته می شود و انگیزه های مجرمانه از بین می رود و زمینه اصلاح جامعه فراهم می شود .

*مدرس دانشگاه


  نظرات بینندگان
نام:

پست الکترونیک:
متن:

 

پر کردن فرم براي دريافت نظرات الزامي است
 

   

نظر سنجی
گزیده خبرها