رهبر انقلاب در اجتماع عظیم زائران حرم مطهر رضوی؛
هیچ کشوری به استقلال ملت ایران نمی‌رسد / با عدالتی که دنبالش هستیم فاصله داریم
  تاریخ:14:28-1396/04/16
راکعی:خانه احزاب، «خانه تیمی» نیست/امیری: دولت اصلاحات دوره شکوفایی و توسعه سیاسی کشور بود
ایلنا نوشت: دبیرکل جمعیت نواندیش زنان مسلمان در واکنش به یکی از حضار که خانه احزاب را خانه تیمی خواند، عنوان کرد: اگر اینطور است جلسه را تعطیل کنیم، اما دوستان این گردهمایی مهم است چون بعد از انتخابات دور هم جمع شده‌ایم.

فاطمه راکعی در همایش فصلی خانه احزاب با اعتراض به رفتار برخی از افراد حاضر در همایش گفت: این رفتار در شان خانه احزاب نیست، همه باید تلاش کنیم و اولین کار این است که حضور خود را هدفمند کنیم.

او در واکنش به یکی از حضار که خانه احزاب را خانه تیمی خواند، عنوان کرد: اگر اینطور است جلسه را تعطیل کنیم، اما دوستان این گردهمایی مهم است چون بعد از انتخابات دور هم جمع شده‌ایم و احزاب باید نقش بسزایی در فصل سیاسی کشور داشته باشند.

دبیرکل جمعیت نواندیش زنان مسلمان تاکید کرد: قوای سه‌گانه وظایفی نسبت به احزاب دارند که باید پیگیری کنیم، اما گاهی هر کاری که دلشان می‌خواهد در ارتباط با احزاب انجام می‌دهند.

او تاکید کرد: قوانین احزاب و جرم سیاسی باید با حضور احزاب تدوین و اصلاح شود. احزاب در توسعه پایدار کشور موثر هستند.

دولت اصلاحات دوره شکوفایی و توسعه سیاسی کشور بود

حسینعلی امیری نیز در این در همایش با بیان اینکه احزاب و گروه‌های سیاسی در کشور تشکیل می‌شوند اما در حکومت استبدادی گذشته احزاب فعالیت زیرزمینی داشتند، گفت: تشکر می‌کنم از اعضای محترم خانه احزاب که زمینه حضور بنده را فراهم کردند. دبیران و اعضای احزاب مباحثی را مطرح کردند که برای دولت می‌تواند قابل استفاده باشد.

معاون پارلمانی رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: از این جهت می‌گویم قابل استفاده است که بنده در کمیسیون دفاعی و سیاسی حضور دارم و فعالیت‌های حزبی در این کمیسیون مطرح می‌شود.

امیری در ادامه تشریح کرد: دوستان می‌دانند در دنیا یکی از شاخصه‌های دموکراسی تفکیک قوا است و می‌دانید تجمیع قدرت فساد آور است آن چیزی که در تاریخ کشور در زمان مشروطه مواجه بودیم، همین بود.

او خاطرنشان کرد: یکی از شاخصه‌های دموکراسی در بحت تفکیک قوا انتخابات و آرای مردم است. خوشبختانه بحث تفکیک قوا و اتکا به آرای عمومی به خوبی در قانون اساسی دیده شده، مقام معظم رهبری هم با آرای مردمی انتخاب می‌شوند.

امیری تصریح کرد: مردم نمایندگانی را انتخاب می‌کنند و نمایندگان عالی‌ترین مقام کشور که رهبری است را انتخاب می‌کنند.

او تاکید کرد: عالی‌ترین مقام کشور با رای مردم انتخاب می‌شود، رییس‌جمهور، نمایندگان مجلس و شوراهای شهر و روستا با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شوند. بن و اساس حکومت ما رای مردم است، این تصریح قانون اساسی است که کسی نمی‌تواند از زیر آن شانه خالی کند. اتکا به آرای عمومی یک اصل در قانون اساسی است که کسی نمی‌تواند به آن خدشه وارد کند.

امیری خاطر نشان کرد: اداره کشور بر اساس اتکا به آرای عمومی است.

امیری با بیان این مطلب که نقش احزاب در جامعه چیست و این بحثی است که در دانشگاه‌ها و محافل سیاسی باید مورد بررسی قرار گیرد با اشاره به تاریخچه فعالیت احزاب، گفت: سال ۵۷ سرآغاز تشکیل احزاب برای گروهای سیاسی و اجتماعی بود. مردم فارق از اینکه چه دین و مذهبی دارند حضور پیدا کردند. احزاب و گروه‌های سیاسی بعد از انقلاب ۵۷ شکل می‌گیرند اما برخی سابقه قبل از انقلاب دارند که به دلیل محدودیت در حکومت قبل از انقلاب مخفی بودند.

معاون رییس‌جمهور با اشاره به احزاب اوایل انقلاب بیان داشت: در سال ۵۷ احزاب اسلامی و چپ سوسیالیستی شکل گرفتند که هر کدام به دنبال یارگیری تاثیرگذاری بر حاکمیت بودند. احزاب لیبرالی و اسلام‌گرا و تند که بعدا به دلیل عدم پایگاه فقهی مناسب به منافقین تبدیل شدند به فعالیت پرداختند. بخش دیگر احزاب چپ، توده و کمونیستی بودند و همچنین بخشی هم از نیروهایی اسلامی، متدین تشکیل شد که بارزترین آنها حزب جمهوری اسلامی بود.

امیری با اشاره شرایط اول انقلاب گفت: یک بخش مربوط به دهه ۶۰ تا سال ۶۷ است که برخی دست به اسلحه بردند و بیراهه رفتند و بعد از سال ۵۹ که عراق به ما حمله کرد موضوع احزاب سیاسی آن شور اولیه خود را از دست داد و معطوف جنگ شد.

او گفت: اواخر سال ۶۷ افراد شاخص، محور قرار می‌گیرند و در ‌شرایطی که جنگ تمام می‌شود فصل جدید فعالیت احزاب شکل می‌گیرد که می‌توان آن را به عنوان دوره‌های قاعده‌مند شدن احزاب و تثبیت شدن آنها دانست که شناسنامه‌دار‌ می شوند و نقش ایفا می‌کنند و در ارائه لیست و برگزاری همایش و.... فعالیت می‌کنند.

امیری ادامه داد: احزاب و گروه‌های سیاسی در چهل سال گذشته در جلوگیری از فساد سیاسی و مالی و مردم‌سالاری نقش داشتند البته با آنچه که احزاب باید نقش ایفا کنند فاصله داریم.

او با اشاره به نقش احزاب در دولت اصلاحات گفت: مگر در دوره آقای خاتمی که خدا حفظش کند به احزاب توجه نشد و دوره شکوفایی و توسعه سیاسی اتفاق نیفتاد؟ اما چه شد به جایی رسیدیم که خانه احزاب تعطیل شد؟ در این دهه است که می‌بینیم روزنامه سلام و عدالت چاپ می‌شود. در این دوره است که احزاب بر قدرت تاثیر می‌گذارند و نقش آیت الله هاشمی را برای تعدیل و اعتدال داریم.

امیری گفت: مقطع دیگر از انتخابات ۹۲ شروع می‌شود که روحانی به احزاب توجه ویژه دارد و به نقش احزاب در زمینه کادرسازی و انتقاد دقت نظر دارد. در این چهار سال به دستور رئیس‌جمهور اصلاح قانون احزاب صورت می‌گیرد.

معاون رئیس جمهور بیان کرد: احزاب به توسعه سیاسی کمک و نقش بسزایی ایفا کردند البته تا رسیدن به آن جایگاه که انتظار داریم راه داریم لذا حزب در ایران در دوره نوجوانی خود است.

او با اشاره به تلاش دولت برای فعالیت احزاب گفت: خیلی تلاش کردیم که جایگاهی برای احزاب ایجاد شود نیاز به منابع و کارهای پژوهشی در دانشگاه داریم حتی نیاز به حمایت شخصیت‌های بزرگ داریم.

امیری با اشاره به نیاز کشور به احزاب قدرتمند گفت: متاسفانه به دلیل نبود کارکرد حزبی از ظریفتی که در مجلس ایجاد شده بهره نمی‌بریم. کارکرد حزب تنها سیاسی نیست باید آن را در کارکردهایی دیگر هم ببینیم دولت از پیشنهادات استقبال می‌کند. نباید همه چیز را به گردن حاکمیت بیاندازیم درست نیست. احزاب باید خود را تثبیت کنند.


  نظرات بینندگان
نام:

پست الکترونیک:
متن:

 

پر کردن فرم براي دريافت نظرات الزامي است
 

   

نظر سنجی
گزیده خبرها