تاریخ:23:07-1396/07/15
استيضاح وزير جهادكشاورزی كليد خورد
نخستین وزیر دولت دوازدهم، هنوز روی کار نیامده، زیر تیغ استیضاح نمایندگان مجلس قرار گرفت. استیضاح وزیر جهاد کشاورزی با ١٥ محور در حال پیگیری است.
 
به گزارش شرق، وزارتخانه‌ای که متولی تولید غذای کشور است، همین یک ماه پیش به محمود حجتی سپرده شد تا با رعایت محورهایی که رئیس‌جمهور به وی ابلاغ کرد و با تکیه بر وضعیت بحرانی آب، به بهترین نحو مدیریت شود.
 
اما وزیر جهاد کشاورزی هنوز روی کار نیامده، از سوی بخشی از نمایندگان مجلس به جلسه استیضاح فراخوانده شده است. حجتی که با رأی ناپلئونی نمایندگان ملت، کرسی وزارت را در اختیار گرفت، امروز زیر تیغ استیضاح است.
 
طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی درحالی‌که وی برای بازدید از نمایشگاه بین‌المللی دامداری شهر کلرمون فران فرانسه به این کشور سفر کرده است، در مجلس کلید خورد. خبر رسیده که اولین استیضاح دولت دوازدهم درست یک‌ماه‌ونیم پس از کسب رأی اعتماد وزیر جهاد کشاورزی در مجلس، در حال پیگیری است. محمود حجتی با ١٥ محور به مجلس فراخوانده شده است.
 
معترضان به عملکرد وزارت جهاد کشاورزی معتقدند وی در انتصابات سیاسی‌کاری می‌کند. در برابر خرید تضمینی محصولات کشاورزی بی‌تفاوت است و شعار اقتصاد مقاومتی را به صورت عملی در وزارت جهاد کشاورزی پیگیری نکرده است. آنها تأکید دارند که وزیر جهاد کشاورزی در پرداخت خسارت به کشاورزان و باغداران آسیب‌دیده در حوادث طبیعی کوتاهی کرده و به دیم‌کاران بیش از حد سخت می‌گیرد.
 
کهولت سن وزیر و معاونانش به همراه مسائل مربوط به آب، محورهای دیگر استیضاح محمود حجتی، مهندس عمرانی که وزیر کشاورزی شده است (اما زمین کشاورزی هم دارد)، از سوی موافقان استیضاح اعلام شده است.موافقان استیضاح بر این باورند که وزیر کشاورزی در دور جدید نیز همان روال قبلی را در پیش گرفته و کسانی که به وزیر جهاد کشاورزي رأی داده‌اند، از رأی خود پشیمان هستند. مهرداد بائوج‌لاهوتی نماینده مردم لنگرود و عضو فراکسیون مستقلین در خانه ملت در این رابطه به «شرق» می‌گوید: بحث استیضاح وزیر جهاد کشاورزی فراکسیونی نیست. نمایندگان مجلس اغلب تمایل دارند که وی استیضاح شود.
 
وی اضافه می‌کند: من اگرچه هنوز استیضاح را امضا نکرده‌ام اما نهایت همکاری را با استیضاح‌کنندگان خواهم کرد.به گفته لاهوتی مخلوط‌بودن گندم با ماسه، خودکفانشدن در بحث گندم -با وجود اینکه وزیر جهاد کشاورزی روی این مسئله مانور می‌دهد- و واردات گندم خارجی به قیمت ٨٠٠ تومان و فروش آن به بهای هزارو ٣٤٠ تومان، از جمله مسائلی است که باید وزیر جهاد کشاورزی به آنها پاسخ دهد.وی با اشاره به اینکه چای‌کاران فقط ٧٠ درصد پول محصول خود را دریافت کرده‌اند، عدم پیگیری مطالبات چای‌کاران را دلیل دیگری برای استیضاح وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد.
 
وزیر جهاد کشاورزی به اندازه یک تلفن نگران چای‌کاران نیست
نماینده مردم لنگرود بیان می‌کند: وزیر جهاد کشاورزی به اندازه یک تلفن نگران تأمین اعتبارات از خزانه برای پرداخت مطالبات چای‌کاران نیست و همین ٧٠ درصد مطالبات نیز با پیگیری‌های ما از خزانه به باغداران پرداخت شده است. وی اضافه می‌کند: وزیر جهاد کشاورزی به ابریشم ایران لطمه زد و محصول برنج را با مشکلات جدی مواجه کرد، سایر محصولات نیز به دلیل عملکرد وی دچار مشکل شده است.
 
به گفته بائوج ‌لاهوتی بازنشسته‌بودن معاونان وزیر جهاد کشاورزی دلیل دیگری است که وی را مستحق استیضاح می‌کند. وی ادامه می‌دهد: رشته تحصیلی وزیر جهاد کشاورزی راه و ساختمان بوده و با حوزه کاری‌اش غیرمرتبط است و به دلیل اینکه از کشاورزی اطلاعات کافی ندارد، در بازدید از استان‌ها، حجتی مخفی شده و در بین کشاورزان حضور نمی‌یابد. وزیر جهاد کشاورزی در چهار سال گذشته فقط یک بار به گیلان سفر کرد و در این سفر هم خود را در گوشه‌ای مخفی کرد. نماینده لنگرود تأکید می‌کند: ممکن است وزیر جهاد کشاورزی فرد خوبی باشد اما ما با شخصیت حقیقی وی کاری نداریم و شخصیت حقوقی حجتی مد نظر است.
 
دریافت پیامک برای جمع‌آوری امضای استیضاح
حجتی با کسب ١٦٤ رأی از مجموع نمایندگان مجلس، با کسب امتیازی ناپلئونی راهی پاستور شد تا سکاندار وزارت جهاد کشاورزی باشد و حال بعد از اولین انتصاب در وزارت جهاد کشاورزی و معرفی رئیس جدید سازمان دامپزشکی، نمایندگان مجلس به دنبال استیضاح وی هستند.
 
حجتی برای معاونان خود نه حکم ابقا زده و نه انتصاب خاصی در این وزارتخانه داشته است به همین خاطر، نمایندگان مجلس بر این باورند که با مجموعه‌ای از معاونان بازنشسته، درِ وزارت جهاد کشاورزی بر همان پاشنه قبلی خواهد چرخید.«استیضاح وزیر جهاد کشاورزی هنوز در مراحل اولیه جمع‌آوری امضاست»؛ این جمله‌ای است که علی ابراهیمی نماینده مردم شازند و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی می‌‎گوید.
 
وی ادامه می‌دهد: به‌تازگی پیامکی درباره استیضاح وزیر جهاد کشاورزی دریافت کرده‌ام و بعد از تعطیلات از مفاد طرح استیضاح، بیشتر اطلاعات به دست خواهم آورد. البته نمایندگانی هم هستند که استیضاح وزیر جهاد کشاورزی را زودهنگام می‌دانند.
 
شمس‌الله شریعت‌ن‍ژاد عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی  با اشاره به کسب رأی اعتماد حجتی از مجلس شورای اسلامی در یک ماه گذشته، استیضاح را بی‌معنی دانسته و می‌گوید شاید این جریان به یک تذکر، ‌سؤال یا... ختم شود.نظر افضلی، دیگر عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز استیضاح حجتی را زودهنگام توصیف کرده و معتقد است باید بگذاریم وزرا کار خود را انجام دهند.
 
تماس‌ها برای کسب اطلاع از نظر دست‌اندرکاران بخش کشاورزی و اعلام نظر مدیرکل روابط‌عمومی این وزارتخانه در مواجهه با چالش جدید مجلس و حجتی بدون پاسخ باقی می‌ماند. حال باید در روزهای آتی منتظر باشیم تا ببینیم آیا طرح استیضاح ١٥محوری وزیر جهاد کشاورزی به یک استیضاح واقعی تبدیل می‌شود یا نمایندگان مجلس با طرح پرسش و دریافت پاسخ‌های حجتی، قانع خواهند شد.

  نظرات بینندگان
نام:

پست الکترونیک:
متن:

 

پر کردن فرم براي دريافت نظرات الزامي است
 

   

نظر سنجی
گزیده خبرها