تاریخ:09:33-1396/07/18
توانمندسازی زنان ،توانمندسازی بشریت
زینب جاسمی
اصلاح نیوز : زینب جاسمی *
مهمتر از مسائل سیاسی و امنیتی مسئله فرهنگ است و زنان و مادران نقشی بسزایی در این امر خواهند داشت ...
 توانمندسازی زنان ،توانمندسازی بشریت است .

برخی از خانمها شرایطی را برای خود رقم می زنند که بتوانند شغلی داشته باشند و منابع مالی خود را تامین کنند و بعضا از کم بودن درامد خود معترض اند چرا که هزینه رفت و آمد ، مهدکودک و مخارج جانبی و خروجشان از منزل نمی شود و در پایان مبلغی برای پس انداز نمی ماند. به غیر از اینکه بیرون رفتن از منزل و ...چه مواردی را به دنبال دارد...خستگی پس از محیط کار، عدم داشتن حوصله و توان کافی برای برخورد مناسب با همسر و فرزند و ...در نهایت امکان سردشدن روابط عاطفی خانواده ...

البته کار کردن زنی که بتواند به رضایت خاطر زن کمک کند و او را از افسردگی و خانه نشینی برهاند و شادی آور باشد و اینکه دارای تخصص یا صاحب فنی باشد که انجام کار برایش مشکل نباشد که با خستگی مفرط به منزل بازگردد و درآمد کافی که ارزش بیرون رفتن از منزل را داشته باشد و در نهایت بتواند وقتی برای بچه و همسر بگذارد خیلی هم خوب است .

اما اگر خانمی در شغل خانه داری ، همسر داری و فرزنداری با آرامش گذران عمر کند و از آینده مالی و اقتصادی خود کمتر نگرانی داشته باشد، طبیعتا به ازدواج و فرزند اوری روی می اورد. و این موضوع باعث می گردد و کمک می کند دغدغه هایی که خانمها بویژه جوانترها در بیرون از منزل دارند از آنها دور شده و این امر در بنیان خانواده و کاهش آمار جدایی ها نقش موثری ایفاد می کند.
در نگاه کلی به جمعیت تحصیلکرده ها و فارغ التحصیلان جمعیت دختران غالب بر پسران هستند و این موضوع یک موضوعی توقع برانگیز و خطرناک است ...به ویژه در شهرهایی که فرصت شغلی محدودتر است بیشتر مشهود می شود و ناچارا در برخی خانواده ها بویژه خانواده های پرجمعیت در راستای فرار از این وضعیت ممکن است به ازدواج غیر دلخواه خود پناه ببرند و نهایتا ممکن است منجر به شکست شود. این مسائل که واقعیاتی از جامعه است باید در برنامه ریزی های کشور دیده شوند .
دنیایی که زنان را از خانواده ها دور می کند و با قول و وعده هایی غیر واقعی بیرون می کشد و زنان را در جامعه بی دفاع می کند و میدان را برای تعرض به حقوق انان باز می کند درواقع با یک تیر چند نشان را گرفته است. زن را ضعیف ،خانواده را نابود و نسلهای بعد را متزلزل می کند. توجه دین به نقش زنان به معنای دیده نشدن زن در مبارزات و فعالیتهای اجتماعی ،سیاسی نیست . چنانچه حضرت زینب ( س) در کربلا نقش امام حسین ( ع) را تکمیل نمود .آنچه که مطرح است رعایت عدالت محض میان افراد بشر ،از جمله میان جنس زن و مرد است.
زنان فعال و مدیران زن توانمند در میدان های رقابتی با مردان از جمله شورای شهر و مجلس و پست های اجرایی دیگر عقب تر نیستند ، بلکه فضای رقابتی برای دو جنس مخالف نباید یکسان باشد، صدالبته خانم هابه جهت شرایط خانواده و فرزندان ، گاها از پذیرفتن پست های کلیدی جا مانده و ان چنان که باید و شاید نمی توانند خود را به دیگران معرفی کنند .
باید این مسئله را خاطرنشان کرد اگر فردی چه زن چه مرد مسئولیت پذیر باشد نباید اورا از فرصتهای مدیریتی محروم کرد.
اکثر زنان موفق در عرصه های اجتماعی ،سیاسی خانواده همراهی دارند و شغل زن را به رسمیت می شناسند .
چه خوب می فرمایند رهبر معظم انقلاب : خانه داری را شغل محسوب کنید.
اگر معتقد باشیم نقش زن در جامعه نقش مادری ست ، هر جا سخن از تضعیف خانواده است. مطمئنا نقش این مهم نادیده گرفته شده است.
البته که خشونت ها و بی مهری هایی به اشکال مختلف به جنس زن می شود که خود موضوع مهمی است . چه زیبا گفتند پیامبر اسلام (ص)، فقط انسانهای بزرگوار زنان را تکریم می کنند و انسانهای پست به زنان اهانت و اذیت روا می دارند .
بعضی کارها تنها از جنس بانوان بر می آید و این نوع تاثیر گذاری از مردان خارج است .

در پایان
 یادمان بماند کودکی گرسنه می شود می گه مامان غذا چی داریم
کودکی می خواد اسباب بازی بخره می گه بابا برام می خری
پس از قدیم تا کنون و تا بعد اینگونه است و هیچ کدام بی حکمت نیستند
پدر قهرمان کودک بوده و مادر در نقش خودش نیز منحصر به فرد است ولی بعضی اقدامات خواسته یا ناخواسته درصدد بهم زدن معادله های زندگی هستند ...
هرچند اعتماد به نفس،توانایی تصمیم گیری ، خودکفایی زنان از شرط های اولیه جذابیت زنان به حساب می آید. ولی
وقتی زن هم کار می کند مایحتاج زندگی را تهیه می کند در حقیقت کشتی دوناخدا دارد.
دو درویش برگلیمی بخسبند اما دو سلطان در اقلیمی نگنجند.


ما از دولت خواستار نگاه جدی به مقوله خانواده هستیم و کم کاری ها را نمی پذیریم ...

*کارشناس ارشد محیطزیست - مدرس دانشگاه

  نظرات بینندگان
 الهام  18/07/1396

بسیار عالی

  نظرات بینندگان
نام:

پست الکترونیک:
متن:

 

پر کردن فرم براي دريافت نظرات الزامي است
 

   

نظر سنجی
گزیده خبرها