تاریخ:12:29-1396/12/28
روایت نمایندگان از جزئیات نشست غیرعلنی مجلس با دبیر شورای فضای مجازی
سید ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی و معاونان وی با حضور در این جلسه، گزارشی در مورد آخرین وضعیت فضای مجازی در کشور به نمایندگان ارائه کردند. علی لاریجانی رییس مجلس نیز در این جلسه توضیحاتی در مورد وضعیت فضای مجازی در ایران ارائه کرد.

 

اگرچه از روزهای قبل شایعه شده بود که موضوع جلسه غیرعلنی امروز مجلس، فیلتر پیام‌رسان تلگرام بوده است، اما نماینده مردم آستانه اشرفیه درمجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران در خصوص جزئیات این جلسه اظهار داشت: تاکنون هیچ تصمیم قطعی برای فیلترینگ تلگرام گرفته نشده است.

 

قربانی: هیچ تصمیم قاطعی برای فیلترینگ تلگرام گرفته نشده است

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در جلسه امروز موضوع فرصت‌ها و چالش‌های فضای مجازی مورد بررسی قرار گرفت، لذا نباید این فرصت را محدود به تلگرام کنیم؛ از آنجایی که ما هنوز بهره کافی و شناختی از فضای مجازی نداریم، ذهن ما فقط به تلگرام محدود شده است.

قربانی گفت: تلگرام فقط جزو کوچکی از این فضای گسترده است؛ باید یاد بگیریم از همه فرصت‌های فضای مجازی تولید ثروت کنیم و هنوز این موضوع به عنوان یک فرهنگ در جامعه ما جا نیفتاده است.

وی افزود: در تلگرام آزادی اطلاعات وجود دارد و هر کشوری می‌تواند محدودیت‌هایی در زمینه سیاستگذاری از جمله مسائل اخلاقی تعریف کند. در کشور ما هم در دو مسئله امنیتی و اخلاقی باید چارچوب‌های لازم رعایت شود.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با قدرت چانه‌زنی می‌توانیم به مدیریت تلگرام بقبولانیم که حدود و چارچوب انتظارات جمهوری اسلامی را رعایت کند.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس اظهار داشت: تنها کشوری که توانسته برای خود شبکه‌های پیام‌رسان داخلی ایجاد کند، چین است؛ این اقدام نیز در فضای خاصی انجام شده است. به نظر من اگر ما هم در کشور خود بتوانیم به یک حد و اندازه برسیم که بتوانیم یک شبکه پیام‌رسان داخلی تعریف کنیم، باز هم از 30 درصد ظرفیت‌ها استفاده کرده‌ایم، اما آنچه که ما را به جایگاه واقعی استفاده از فضای مجازی می‌رساند، مجاب کردن مدیریت تلگرام برای پذیرش چارچوب‌های جمهوری اسلامی است.

 

فیروز‌آبادی: گوگل روزانه یک میلیارد تومان برای تبلیغات در فضای مجازی از کشورمان درآمد دارد

حجت‌الاسلام احد ‌آزادیخواه نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به نشست غیرعلنی امروز مجلس، گفت: در این نشست سید ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور گزارشی را از فضای مجازی و وضعیتی که ما در آن قرار داریم به نمایندگان ارائه کرد

وی افزود: دبیر شورای عالی فضای مجازی عنوان کرد که فضای مجازی با رویکرد اجتماعی شدن و اطلاعاتی شدن جامعه پیش آمده و عصر ارتباطات به عصر اتصالات تبدیل شده است

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: فیروزآبادی در گزارش خود گفت که فضای مجازی در واقع بسط دادن و گسترش دادن فضای حقیقی است

آزادیخواه خاطرنشان کرد: دبیر شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت که فضای مجازی مسیر فضا را از مسیر سیاسی، اقتصادی به سمت اقتصادی، اجتماعی سوق می‌دهد و اگر ما امروز دیجی‌کالا نداشتیم مطمئناً آمازون آمریکا حتماً وارد کشور شده بود.

وی افزود: فیروزآبادی با بیان اینکه گوگل در 6 سال گذشته هر هفته یک شرکت با قیمت بالای یک میلیاردی را خریداری می‌کند عنوان کرد سالانه 480 میلیون دلار در سطح جهان در زمینه تبلیغات آنلاین در فضای مجازی هزینه می‌شود

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: فیروزآبادی گفت شرکت گوگل روزانه یک میلیارد تومان تنها از ایران برای تبلیغات درآمد دارد و ما سالانه 400 میلیارد تومان هزینه تبلیغات پرداخت می‌کنیم.

آزادیخواه در پایان خاطرنشان کرد: رئیس مرکز ملی فضای مجازی عنوان کرد که ما در حوزه فضای مجازی با خلأ قانونی مواجه هستیم و آقای لاریجانی رئیس مجلس نیز گفت که باید کمیسیون فرهنگی و کمیسیون‌های مرتبط دیگر همچون صنایع به موضوع فضای مجازی ورود پیدا کنند و وظایف خود را در این باره انجام دهند و خلأ‌های قانونی را ترمیم کنند

 

جعفرزاده: فضای مجازی نمی‌تواند بدون محدودیت باشد

نایب رییس فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فیلترینگ موضوع جلسه غیرعلنی مجلس نبوده، تاکید کرد که دسترسی آزاد به اطلاعات محدود نخواهد شد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی با بیان اینکه موضوع جلسه غیرعلنی مجلس فیلترینگ تلگرام نبود، افزود: بحثی که عمدتا مطرح شد این بود که آیا ما فضای مجازی را آزاد کردیم یا رها کردیم؟ آنچه کارشناسان فضای مجازی سعی کردند به ما اثبات کنند این بود که ما رهاسازی کردیم و من فکر می‌کنم این بخش از حرف‌شان درست است.

وی افزود: از نظر تعداد قوانین در فضای مجازی، ‌آمریکا بالغ بر 170 قانون دارد و ما پنج قانون داریم. ضمن اینکه مردم ما بعضا آسیب می‌بینند و مسائلی در حریم خصوصی آنها اتفاق می‌افتاد. مسائلی در زمینه پول الکترونیک، صندوق‌های بازنشستگی و حتی قمارخانه‌های الکترونیکی وجود دارد که مفسده‌هایی ایجاد می‌کند و اینها باید کنترل شود. کسی به دنبال محدود کردن دسترسی مردم از حیث اطلاع‌رسانی نیست ولی این رهاشدگی به ما آسیب می‌زند.

به گفته وی،  در این جلسه می‌خواستند پارلمان را توجیه کنند که چقدر از قوانین عقب هستیم. ما پنج قانون داریم که یکی از آنها مرتبط با فضای مجازی است و بسیار ناقص است. گفتند این قانون در سال 85 تدوین شده و آن را با قوانین دنیا مقایسه کردند که فکر می‌کنم این توجیه‌سازی مورد نیاز بود.

جعفرزاده اضافه کرد: به هر حال فضای مجازی نمی‌تواند بدون محدودیت باشد بلکه برای برخی گروه‌های سنی و مجموعه‌ها باید محدودیت‌هایی قائل شویم و ساماندهی بکنیم اما قطعا دسترسی آزاد به اطلاعات محدود نمی‌شود

  نظرات بینندگان
نام:

پست الکترونیک:
متن:

 

پر کردن فرم براي دريافت نظرات الزامي است
 

   

نظر سنجی
گزیده خبرها